С колкото и време да разполагаме в Дъблин, то все едно няма да е достатъчно за всички забележителности и активности, които можем да опитаме. Затова не е излишно предварително да си изготвим списък с предпочитани места и атракции, в които да се „впишем“ през времето, което ни е отредено да прекараме в ирландската столица. Все пак има известен брой места, които са толкова емблематични за нея, че е препоръчително да попаднат във всеки от вариантите на списъка…
И така, ето нашия избор от топ 10 забележителности и атракции в Дъблин:
- 10. Улица О’Конъл (O’Connell Street)
- 9. Музей на бирата „Гинес“(Guinness storehouse)
- 8. Националната галерия (National Gallery of Ireland)
- 7. Дъблински замък (Dublin Castle)
- 6. Музей на писателите (Dublin Writers Museum)
- 5. Катедралите Крайст чърч (Christ Church Cathedral) и Свети Патрик (St. Patrick’s Cathedral)
- 4. Корабът Джини Джонстън (Jeanie Johnston Tallship)
- 3. Темпъл бар (Temple Bar)
- 2. Мостът Ха’пени (Ha’penny Bridge)
- 1. Тринити Колидж и Старата библиотека с келската книга (Trinity College, Old library)
- Парадът за деня на Свети Патрик (St. Patrick’s day parade)
10. Улица О’Конъл (O’Connell Street)
Няма как най-напред да не минем по главния булевард в Дъблин с монумента на светлината (The Spire) – най-високата скулптура в света и с паметника на Даниъл О’Конъл (O’Connell monument), да прекосим моста О’Конъл, за да се озовем от южната част на реката Лифи, района на Темпъл бар и Тринити колидж.
9. Музей на бирата „Гинес“(Guinness storehouse)
Макар че навсякъде из ирландските пъбове се лее Гинес, музеят предлага по-задълбочено изживяване, съчетано с кратка разходка из историята на легендарната бирария и личността на нейния основател Артър Гинес. Турът завършва на 7-я етаж в Gravity Bar с халба от тъмното пиво в съчетание с панорамни гледки, разкриващи се от прозорците на бара. Резервации за Guinness Storehouse
8. Националната галерия (National Gallery of Ireland)
Галерията (с безплатен вход) дава достъп до над 15 000 произведения на европейската живопис, графика и скулптура, създадени между 13-ти и 20-ти век. Сред колекциите се намират творби на Караваджо, Гоя, Рембранд, Моне, Ван Гог, Пикасо, Канова и много други прочути имена.
7. Дъблински замък (Dublin Castle)
Замъкът на Дъблин е с дълга история, започнала през 1204 г. и за времето на съществуването си е бил крепост, затвор, съкровищница, съд, както и седалище на английската власт в Ирландия в продължение на 7 века. И днес в него се състоят официални събития и церемонии, защото Дъблинският замък продължава да е в центъра на ирландската история като представителен правителствен комплекс. Голяма част от замъка е отворена за посетители, които могат да видят държавните апартаменти, градините, кралския параклис, 2 музея, библиотека и други. От средновековната сграда на замъка до днес е оцеляла само нормандската кула и бивш затвор (Record Tower), датираща от 1226 г. В нея сега се помещава Музеят на полицията. Всички други части на замъка са резултат от реконструкции през 17-ти, 18-ти, 19-ти и 20-ти век.
6. Музей на писателите (Dublin Writers Museum)
Помещаващи се в красива сграда от 18-ти век, музейните колекции фокусират върху историята и творчеството на знаменитите ирландски писатели и драматурзи през последните 300 години. Дъблин се гордее с цяло множество литературни знаменитости от световна величина като Оскар Уайлд, Джеймс Джойс, Джордж Бърнард Шоу, Самюъл Бекет, Джонатан Суифт и много други. Затова, ако за един уикенд в Дъблин няма достатъчно време за посещение на отделните музеи на всеки от тях (къщата на Оскар Уайлд, музеят и кулата Джеймс Джойс, центърът Джеймс Джойс и т. н.), то Dublin Writers Museum е добра алтернатива, още повече, че вътре са представени и редица други ирландски писатели.
5. Катедралите Крайст чърч (Christ Church Cathedral) и Свети Патрик (St. Patrick’s Cathedral)
Най-старата катедрала на Дъблин Крайст чърч е любопитна не само от историческа гледна точка със запазените си подземия от далечния 12-ти век, а и със забележителния си архитектурен стил, резултат от няколко реконструкции. Най-мащабната от тях, в края на 19-ти век, оформя днешния й силует, заедно с красивия каменен мост към Залата на синода (- днес музей „Дъблиния“, Dublinia). Криптата на катедралата, за която вече стана дума, се счита за най-дългата на Британските острови с нейните 64 метра. Другата катедрала „Свети Патрик“ е наблизо в същия район, а цветните алеи с пейки в двора й са приятно място за кратка почивка преди следващия обект в обиколката на дъблинските забележителности.
4. Корабът Джини Джонстън (Jeanie Johnston Tallship)
Това е една доста препоръчвана атракция за всеки, който има желание да научи повече за съдбовния за Ирландия исторически период на Големия глад (1845 – 1852) и масова емиграция към Северна Америка. „Джини Джонстън” е един от корабите, превели през Атлантика до Новия свят над 1 милион ирландци. Самият „Джини Джонстън” е извършил 16 курса и превозил над 2 500 души, а сред посетителите в тура често се намира някой далечен правнук или – внучка на тогавашен пътник от кораба. Турът из кораба „Джини Джонстън“ трае около час и се води от гида на кораба (на английски език).
3. Темпъл бар (Temple Bar)
Районът от южната страна на река Лифи е оживен център на нощния живот. Тъй като е пълен с всевъзможни ресторанти и ирландски пъбове с жива музика, както и с доста хостели, хотели и апартаменти, всеки гост на града рано или късно се озовава в Темпъл бар. Сред най-популярните заведения са The Auld Dubliner, Old Storehouse, Oliver St. John’s Gogarty’s Pub, Temple Bar Pub и атмосферата им е невероятна в какъвто и час от деня да попадне човек там!
2. Мостът Ха’пени (Ha’penny Bridge)
Железният мост с арка на метри от Темпъл бар е един от символите на Дъблин, а и едно от най-фотогеничните места в ирландската столица на фона на цветните сгради около река Лифи. Първият пешеходен мост над реката е построен през 1816 г. от Уилям Уолш, собственик на фериботите, с които преди това се преминавала реката, който получил в замяна правото върху такса от половин пени за всеки преминаващ за следващите 100 години. Официалното име на моста е мост Лифи, но популярното му название е Ха’пени – от тол таксата, събирана от Уолш.
1. Тринити Колидж и Старата библиотека с келската книга (Trinity College, Old library)
Ако обичате старите библиотеки, непременно посетете Дългата зала (Long room) в Старата библиотека на Тринити колидж с над 200 000 тома! Билетът за библиотеката включва и залите, посветени на Келската книга (Book of Kells) – илюстрован ръкопис от 9-ти век на четирите евангелия от Новия завет. За посетителите са изложени два от 4-те тома на Келската книга. Резервации за Старата библиотека с Келската книга
Има и още един „номер 1″ сред атракциите и забележителностите на Дъблин, ако човек има късмет да попадне там по време на празника на Свети Патрик, 17 март и това е
Парадът за деня на Свети Патрик (St. Patrick’s day parade)
Пищно шествие, приповдигнато настроение, живописна атмосфера с много, ама наистина много зелени шапки, диадеми и всякакви други креативни решения в носенето на символа на Св. Патрик – зелената трилистна детелина, много музика, бира и усмихнати млади хора, които продължават да празнуват до късно след приключването на парада. Ето и видео от шествието, тръгващо от площад Parnell и улица O’Connell:
В заключение можем да кажем, че Дъблин не ни поставя в ситуация да избираме категорично една тема на пътуването, а ни предоставя свободата да комбинираме различни тематични преживявания и атракции. Градът е „отворен“ за всякакви съчетания между културно-исторически обиколки, гурме туризъм, спортни събития, еко туризъм в близките околности, литературни, театрални, музикални вечери и още редица други видове туризъм. Каква комбинация да си изберем за ограничения брой дни в нашето пътуване, това трябва да е въпросът 🙂
„Задължителната“ халба бира в Дъблин: Guinness Кулата Бедфорд на Дъблинския замък Old Strorehouse в Темпъл бар
Мостът на катедралата Крайст чърч Мостът Ха’Пенни Районът на Ballsbridge